Feyenoord beleefde in de eerste helft van de jaren negentig, na inmiddels gebruikelijke magere jaren, een opleving die in vijf jaar tijd vier bekers en een kampioenschap opleverde. Op 25 mei 1995 werd de laatste van die vier bekers gewonnen toen de Rotterdammers met 2-1 te sterk waren voor Volendam, met Edwin Zoetebier in het doel (al zou die geblesseerd uitvallen). De meeste supporters zullen de wedstrijd echter herinneren vanwege het afscheid van József Kiprich, vandaag precies 25 jaar geleden.
Feyenoord kende een behoorlijk lastig traject op weg naar de bekerfinale, waar een op papier gemakkelijke tegenstander wachtte. Cultheld Mike Obiku was dat bekerseizoen van doorslaggevende betekenis.
1/16e finale: FC Groningen - Feyenoord 1-2
65' Henrik Larsson 1-1
68' John van Loen 1-2
1/8e finale: Willem II - Feyenoord 1-1 (Feyenoord wint na strafschoppen)
34' Orlando Trustfull 0-1
1/4e finale: Ajax - Feyenoord 1-2
80' Ruud Heus (pen) 1-1
94' Mike Obiku 1-2 (golden goal)
1/2e finale: sc Heerenveen - Feyenoord: 0-1
87' Regi Blinker 0-1
Finale: Feyenoord - Volendam 2-1
7' Gaston Taument 1-0
82' Mike Obiku 2-1
Opstelling Feyenoord in de bekerfinale:
Ed de Goey (c)
Ulrich van Gobbel
Henk Fraser
Bernard Schuiteman
Ruud Heus
Orlando Trustfull
Peter Bosz
Rob Witschge
Gaston Taument (90' József Kiprich)
Henrik Larsson (71' Mike Obiku)
Regi Blinker
Trainer: Willem van Hanegem
De weg naar de bekerwinst in krap vijf minuten:
József Kiprich
De finale betekende weliswaar het afscheid van Kiprich, maar de dan 31-jarige spits viel pas in de laatste minuut van de wedstrijd in. Niet dat de Tovenaar van Tatabánya dat erg vond: alles draaide voor hem om het afscheid nemen van Het Legioen.
Voetbal International omschreef de populariteit van de Hongaar als volgt: "‘Jóóózsef, Jóóózsef!!’ Minutenlang galmde zijn naam door het stadion. Een bijna religieus ritueel dat om de paar weken terugkeerde. Ook al zat hij op de bank. Ook al miste hij de mooiste kansen. Soms stond hij minutenlang met zijn handen in de zij. Dan was het alsof het spelletje hem helemaal niet boeide. Alsof de bal hem niet bekoorde. Het leek zijn populariteit slechts in de hand te werken."
Toenmalig voorzitter van de Supportersvereniging Feyenoord, Willem Veenman, beaamt dat. "Alles wat József doet is goed. Iedereen kreeg koude rillingen als hij zich alleen nog maar warmliep. Niet te verklaren. Hoewel, als het om supporters ging, was hem niets te veel. En dat wordt gewaardeerd."
In die tijd werden oudere spelers nog 'beschermd': de 31-jarige Kiprich had een aflopend contract bij Feyenoord. Volgens de toen geldende regels mocht de Hongaar geen contract voor een jaar tekenen: dat zou dan automatisch twee jaar worden onder dezelfde voorwaarden en dat risico durfden de Rotterdammers niet te nemen. Ook omdat Kiprich steeds vaker geblesseerd was. De Hongaar is echter blij met de mooie jaren die hij bij Feyenoord heeft meegemaakt. "De laatste vier jaar zijn mijn mooiste herinneringen. Vooral het kampioensjaar was natuurlijk fantastisch. Die schitterende slotwedstrijden tegen MVV (0-2) en FC Groningen (0-5). Ik maakte toen de eerste goals. Dat was zo mooi. De wedstrijden tegen Tottenham zullen me ook altijd bijblijven. Maar de hele Feyenoord-periode was een hoogtepunt. Ik heb het hier al die jaren ontzettend goed naar mijn zin gehad."
Dat was mede dankzij de supporters. "Ik had totaal niet verwacht dat dat zulke vormen aan zou nemen. Ik kende Feyenoord niet, wist niets van de sfeer bij de club. Ik heb daarvan genoten. Dat 'Jóóózsef, Jóóózsef!!' stimuleerde me, maakte me extra scherp. Het was fantastisch. Het is toch een soort beloning die je krijgt. Maar zoiets zingen ze niet zomaar, hè! Je moet eerst wel iets presteren. Niet iedere voetballer beseft het, maar de supporters zijn nog altijd de belangrijkste sponsor van de club. Zonder publiek geen voetbal. De gewone mensen, Jan Modaal. Als prof heb je de plicht om daar iets voor terug te doen. Door te presteren, maar ook door je houding in de contacten met supporters. Dat kost me trouwens geen enkele moeite, ik heb er plezier in."
Prijzenkast József Kiprich met Feyenoord:
- Landskampioenschap (1993)
- Beker (1991, 1992, 1994, 1995)
- PTT Telecom Cup, de voorloper van de Johan Cruijf Schaal (1991)
Plaats reactie
Hesses +3
Veel uitwedstrijden dat seizoen...ben ik niet gewend se laatste jaren ????
klompus88 +20272
JAAAAAAA WE WORDEN GEKKKK
Baron-van-g +0
Prachtige voetballer Kiprich en hij heeft natuurlijk gelijk: "Zonder publiek geen voetbal." Dat geldt ook voor de tv dadelijk, zonder publiek is het gewoon een kijksport van niks. Dat wordt echt afzien komend seizoen.
IJzerenKees +127564
ben jij van adel?
Baron-van-g +0
Helaas een verarmde tak van de familie...
IJzerenKees +127564
toen kon je nog ongegeneerd pyro af steken haha
Campodefiori +33658
Toen was er echt sfeer en belevenis, obiku en fraser waren echt mijn favoriete des tijds
DV-FR1908 +628
En toen werd het You”ll never walk alone nog gezongen op een langzamer tempo.
IJzerenKees +127564
ja op 33 toeren
ernst H +4998
Wat ik niet begrijp is dat mensen het over Jozef hebben, alsof hij alleen maar wat deed op het veld.
Het was juist een geweldige speler, die heel slim was, goede techniek, redelijk snel en scorend vermogen.
Iedereen heeft het altijd over die goal van Fraser tegen Psv, maar wat dacht men van de steekbal die eraan vooraf ging.
Ik vind t gewoon onbegrijpelijk dat hij in die laatste wedstrijd maar 1 minuut mocht meedoen.
Schandalige actie van Willem, Was Jozef misschien te populair.....
paulus56 +249354
Over de goal van fraser wil ik het niet meer hebben.
Teveel gekost dat moment
paulus56 +249354
Vond hem nog de meester in penalty's nemen nooit mis.
De mooiste tegen wie weet ik even niet maar de bal zo langzaam over de achterlijn de keeper lag al maar dat maakt niet uit.
Dan moet je op zo moment echt koelbloedig zijn.
ernst H +4998
Wat dacht je van die goals tegen MVV en Groningen.
Wereldgoals.
paulus56 +249354
Hij zag er lomp uit maar eenmaal opgang niet te stoppen echt genoten van hem.
ernst H +4998
Ja zeker, een van de leukste spelers die we hebben gehad.
Nietzobedoeld +1184
De pingel tegen psv, koud op het veld, was legendarisch.
paulus56 +249354
Was dat die langzame bal kan de wedstrijd niet meer voor me halen zo tijd geleden.
Nietzobedoeld +1184
https://fcvideo.nl/video/samenvatting-feyenoord-psv-3-2-beslissende-goal-kiprich-1995~8j46Zyw/
Vanaf 2:45.
Ik denk niet dat het deze wqs. Ik heb hem ze er langzamer in zien schieten.
paulus56 +249354
Nee deze niet aan de kant van vak g linker hoek avond wedstrijd.
Geloof dat bekant vanaf de noordzijde de bal er in geblazen moest worden tering jantje wat mooi maar ook zo langzaam en genieten natuurlijk
IJzerenKees +127564
joszef wat een held
volgens mij was er een kip op het veld was dat niet vóór de finale?
f41ao +2647
Dat was bij het kampioenschap in 1993
Kire +4
Geen briljante voetballer, ook niet mooi om naar te kijken, beetje houterig allemaal. Hij schoot ze er wel allemaal in en dan ben je de gevierde man in de Kuip! Cultheld!
SVR +395
Mooi bekerseizoen was dat, ben alle wedstrijden geweest. Willem II was laatste wedstrijd John de Wolf, veld op en toen een paar stewards vervelend deden met honden halve tribune los getrokken. Ze hadden net hun vernieuwde stadion, konden ze weer opnieuw aan de slag.
Joden uit, 1 vd gekste uitwedstrijden ooit. Vooraf, tijdens en na gebeurde er van alles, Obiku in de verlenging, maar ook de van Gaalliedjes en de altijd heerlijke wandeling station-stadion.
Daarna Heerenveen uit. Bij de kaartverkoop in gesprek geraakt met een gast en met mijn maatje maar bij hun in de auto gestapt. Zaten nog niet op de snelweg toen die gozer vertelde dat hij net een week zijn rijbewijs had en een dag eerder dit oude barrel had gekocht. 3 uur lang zeldzaam gelachen (en gehuiverd, die gast reed nog niet best). Daarna dik 10 jaar met die jongens van alles meegemaakt bij en buiten het voetbal.
En die finale, ging nergens over. Volendam was niks (niet op en niet buiten het veld), Jozsef hele wedstrijd op de bank, tot vlak voor tijd. Afscheid van een icoon uit mijn eerste jaren stadionbezoek. Niet de beste voetballer die ik in die 30 jaar voorbij heb zien komen, maar wel degene die ik het meeste heb toegezongen en die een grotere status dan held had. Na de finale nog ff klieren rond Luxortheater, was volgens mij geen huldiging op Coolsingel, maar er liep genoeg gespuis rond om het te vieren. En natuurlijk ff langs Youp en zijn bezoekers na de show beetje zieken.
Man man man, wat een tijd was dat. Komt nooit meer terug zo.
JKTB +21121
Mijn held
Keienkop010 +69754
Onze held.
Dezwartetulp +76396
4 bekers en 2 schalen; Kiprich kan met het hele gezin gaan picknicken.
fluub +8742
Held der Helden !! Check mijn ava allemaal even...... sta ik dan met de tovenaar. Voor mij jeugdsentiment. Denk ik aan hem, denk ik aan die fantastische jaren '90 en de middelbare schooltijd. Zo mooi....
marcelachferhof +0
in die tijd sloegen we homos nog gewoon van de tribune af brrrrrr
lfr12lpatrick +0
!OPROEP!
We zoeken een opvolger in de FR12 crew voor Walter. Je moet vooral het café in de gaten houden, en zo nu en dan een artikeltje plaatsen in de nieuwsberichten. Sollicaties kunnen via PB --> https://www.fr12.nl/profiel/19527-fr12-patrick.html
lfr12lpatrick +0
Toevoeging: contractje op maandbasis, (onkosten)vergoeding op basis van activiteit. Pré: vooral actief zijn in de nachturen.
cluepon +3821
Alleen maar uitwedstrijden in de beker. Wat hadden we het toen toch slecht geregeld allemaal.
haai79 +10555
M'n allereerste wedstrijd in de Kuip. Om nooit meer te vergeten!
beppie172 +65029
Nummer 13: Mike Obiku Held van dat bekerseizoen.
Mensini +14511
De enige wedstrijd dat ik ooit een kaartje zwart gekocht heb om er bij te kunnen zijn...de afscheidwedstrijd van József...!
Luke0180 +1389
Hele fanfare op de tribune haha
Luke0180 +1389
Geweldig
klick44 +18079
Kiprich prachtige vent!
Je bekijkt nu de reacties waarvoor je een notificatie hebt ontvangen, wil je alle reacties bij dit artikel zien, klik dan op onderstaande knop.
Bekijk alle reacties